برای پاسخ دادن به این سوال که کد nofollow چیست و در چه مکانی باید از آن استفاده کرد ابتدا باید دو اصطلاح را با هم تعریف کنیم.

لینک ورودی به صفحه

فرض کنید یک صفحه در سایت با موضوع آموزش برنامه نویسی PHP دارید. اگر درون سایت شما از 30 صفحه به این صفحه لینک شده باشد، و از سایت‌های دیگر نیز از 10 مکان به این صفحه لینک شده باشد برای صفحه آموزش برنامه نویسی PHP شما مجموعه 40 لینک ورودی دارید.

لینک خروجی از صفحه

در مثال فوق فرض کنید در صفحه آموزش برنامه نویسی PHP به 50 صفحه دیگر لینک کنید که از این بین 40 صفحه درون سایت شما و 10 صفحه خارج سایت شما باشد به این 50 لینک لینک خروجی می‌گویند.

رابطه لینک‌های ورودی و خروجی در مورد سایت‌های دیگر که به سایت شما لینک داده اند نیز وجود دارد و گوگل برای اعتبار دهی به سایت‌ها از اعتبار صفحه مبدا و مقصد استفاده می‌کند. حال برای این که شما از سایت مقصد و یا سایتی که به آن لینک می‌دهید تاثیر منفی دریافت نکنید متخصصان راه کاری پیشنهاد می‌دهند که در آن باید تگ‌های <a></a> را با کد rel علامت گذاری کرد. کل لینک‌های سایت به صورت پیش فرض به صورت زیر هستند:

<a href="link" rel="dofollow">text</a>

طبیعتا ذکر کردن یا نکردن rel="dofollow" تفاوتی ندارد و کل لینک‌ها به صورت پیش فرض به صورت dofollow تصور می‌شوند. این کد به این معناست که شما به گوگل اعلام می‌کنید مسیر طی شده برای دستیابی به لینک را برای اعتبار بخشی به سایت شما مد نظر قرار دهد.

عکس کد فوق استفاده از کد nofollow است، که به صورت زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

<a href="link" rel="nofollow">text</a>

پس برای جمع بندی به سوال زیر پاسخ می‌دهیم:

کد نوفالو چیست؟

کد نوفالو که به صورت rel="nofollow" تعریف می‌شود، یک کد در تگ‌های <a></a> است که به موتورهای جستجو می‌فهماند برای اعتبار دهی به صفحه جاری این لینک خروجی را مد نظر قرار ندهند.

چرا باید از کد نوفالو استفاده کرد؟

دلایل متعددی وجود دارد که در زیر به چند دلیل اشاره می‌کنیم:

  • سئو یک رقابت است و اعتبار بخشی به صفحات دیگر از اعتبار شما می‌کاهد.
  • اگر در سایت خود تبلغی برای سایت‌های دیگر دارید از این کد استفاده کنید. ممکن است سایتی که برای آن تبلیغات ثبت کرده اید یک سایت اسپم است که با تبلیغ دادن به چنین سایتی شما نیز تحت تاثیر قرار بگیرید.
  • اگر در صفحه خود دو لینک با انکرتکتس یکسان به دو صفحه دارید بهتر است یکی از آن‌ها را nofollow کنید.
  • استفاده از این کد به صورت پیشفرض برای لینک‌های موجود در انجمن‌ها و یا نظرات کاربران بسیار ضروری است.
  • بد نیست در برخی صفحات خود از کد nofollow استفاده کنید تا به گوگل اعلام کنید از این کد در جاهایی که لازم است استفاده می‌کنید.

استفاده از لینک‌های nofollow برای لینک‌های ورودی به سایت

استفاده از کد nofollow از سایت‌های دیگر به سایت خود توسط متخصصین ارجح تر از عدم استفاده از این کد است. اگر از انجمن‌های پر بازدید لینک nofollow برای صفحات خود با موضوع مرتبط دریافت کنید می‌توانید در طولانی مدت به افزایش بازدید سایت خود کمک کنید.

تگ ها: keywordgoogleGoogle Search Consoleاصطلاحات