در سیستم‌های کامپیوتری از آن جا که رنگ‌ها قابل فهم نیستند بنابراین باید رنگ‌ها را با کدهای خاصی تعیین کرد. نحوه تعریف رنگ‌ها در سیستم‌های مختلف متفاوت است، که در این مطلب قصد داریم به سیستم رنگ RGB بپردازیم.

پایه‌ای ترین نوع رنگ در کامپیوتر، نوع رنگ RGB نام دارد که از سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی تشکل می‌شود. کد رنگ‌های RGB یک کد رنگ 32 بیتی است که از چهار دسته 8 بیتی تشکیل شده است.

در سیستم رنگ RGB با ترکیب رنگ‌های قرمز، سبز و آبی می‌توان هر رنگی ساخت. تصویر زیر را ببینید:

کد رنگ‌های RGB

همانطور که در ابتدای این مطلب بیان شد رنگ‌ها به صورت اسمی برای کامپیوتر قابل فهم نیستند و باید تبدیل به کدهای مخصوصی شوند. به جدول زیر دقت کنید:

اعداد در مبنای هگزا، دسیمال و باینری

در بالا اعداد از صفر تا 15 به سه صورت هگزا، دسیمال و باینری نمایش داده شده اند.

نوع دسیمال: سیستمی است که ما هر روز با آن سر و کار داریم.

نوع باینری: که هر عدد آن یک بیت به حساب می‌آید و این گونه محاسبه می‌شود:

  • عدد اول ضربدر 2 به توان صفر
  • عدد دوم ضربدر 2 به توان یک
  • عدد سوم ضربدر 2 به توان دو
  • عدد چهارم ضربدر 2 به توان سه

نوع هگزا: از صفر تا 9 مانند دسیمال است و از 10 تا 15 به ترتیب از A تا F شماره گذاری می‌گردد.

سیستم رنگی RGB را با اعداد هگزا نمایش می‌دهیم. به این ترتیب که دو عدد اول مربوط به رنگ قرمز، دو عدد بعدی مربوط به رنگ سبز و دو رقم سوم مربوط به رنگ آبی، و دو عدد آخر مربوط به Alpha یا میزان شفافیت رنگ است و در ابتدای این کد رنگ از علامت # استفاده می‌شود.

مثلا کد رنگ #FFBBAA00 یک رنگ است که رنگ قرمز آن معادل عدد 255، کد رنگ سبز آن معادل 273، کد رنگ آبی آن معادل 252، و میزان شفافیت آن معادل صفر است.

چگونه FF را معادل 255 گرفتیم؟ در پایین علامت ^ به معنای توان است. و FF با توجه به جدول فوق معادل هشت عدد یک در کنار هم به شکل 11111111 می باشد. برای یافتن معادل این عدد به صورت دسیمال یا همان سیستم اعداد معمولی باید این اعداد یک را به صورت زیر در دو به توان از صفر تا 7 در هم ضرب کرد:

1*2^0= 1
1*2^1= 2
1*2^2= 4
1*2^3= 8
1*2^4= 16
1*2^5= 32
1*2^6= 64
1*2^7= 128

اگر اعداد حاصل فوق را با هم جمع کنید به عدد 255 می‌رسید.

کد رنگ‌های مطلوب خود را چگونه بیابیم؟

کد رنگ‌های مطلوب خود را در نرم افزاری مانند Phothsop و یا سایت‌های تخصصی حوزه رنگ بیابید. افزونه ColorZilla در مرورگر کروم نیز امکان دریافت کد رنگ، رنگ‌های موجود در صفحه را به شما می‌دهد.

تگ ها: اصطلاحات