Bitcoin نوعی ارزِ دیجیتال است که بصورت الکترونیکی ایجاد و نگهداری می‌شود.

هیچ‌کس Bitcoin را کنترل نمی‌کند. Bitcoinها مثل دلار یا یورو، چاپ نمی‌شوند بلکه توسط مردم و بصورت فزاینده‌ای توسط کسب و کارها و کامپیوترهای در حال اجرا در سرتاسر دنیا ایجاد می‌شوند و از نرم‌افزاری استفاده می‌کنند که کار آن‌ها حل مسائل ریاضیات است.

Bitcoin، اولین نمونه از دسته‌ی پول‌های در حال رشدی است که با عنوان CryptoCurrency (پول رمزنگاری شده) شناخته می‌شوند.

تفاوت Bitcoin با پول‌های معمولی چیست؟

Bitcoin، برای خرید الکترونیکی مفید است. به این معنی که، مثل پول‌های معمولیِ دلار، یورو و یا ین است ولی تنها بصورت دیجیتالی معامله می‌شود.

با این حال، مشخصه‌ی اصلیِ Bitcoin و تفاوت آن با پول‌های معمولی، این است که این نوع پول، غیر متمرکز است. هیچ نهادی بر شبکه‌ Bitcoin، نظارت ندارد. این نوع پول برای بعضی افراد آزادی به ارمغان آورده چون هیچ بانکی بر پول‌های آن‌ها نظارت و کنترل ندارد.

چه کسی Bitcoin را ابداع کرد؟

ایده‌ی Bitcoin را یک توسعه دهنده‌ی نرم‌افزار به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) داد که یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر محاسبات ریاضیاتی بود. این ایده، در واقع برای تولید پول‌های مستقل از نهادهای مرکزی با قابلیت انتقال الکتریکی، با هزینه‌های معاملاتی بسیار پایین بود.

چه کسی این پول را چاپ کرد؟

هیچ کس! این پول بصورت فیزیکی، تحت نظارت بانک مرکزی، چاپ نمی‌شود، برای مردم قابل محاسبه نیست و قوانین خودش را دارد. بانک‌ها می‌توانند برای پوشش بدهی‌های مالی، پول بیش‌تری تولید کنند، که درنتیجه ارزش پول‌شان کم می‌شود.

در عوض، Bitcoin، توسط جامعه‌ای از مردم که هر کسی می‌تواند به آن بپیوندد، بصورت دیجیتالی ایجاد می‌شود. Bitcoin با استفاده از قدرت محاسباتیِ شبکه‌ی توزیع شده، قابل استخراج است.

این شبکه معاملات انجام شده با پول مجازی را پردازش می‌کند و Bitcoin را تبدیل به شبکه‌ی پرداخت خودش می‌کند.

سوالی که پیش می‌آید این است که می‌توان Bitcoin را به صورت نامحدود افزایش داد؟

خیر! طبق پروتکل Bitcoin (قوانینی که Bitcoin با آن‌ها کار می‌کند) minerها فقط می‌توانند 21 میلیون Bitcoin ایجاد کنند. با این حال، این پول‌ها به قسمت‌های کوچکتری تقسیم می‌شوند (کوچک‌ترین مقدارِ قابل تقسیم، 100000000 از یک Bitcoin است و به آن "ساتوشی" میگویند (بخاطر بنیان‌گذارِ Bitcoin).

Bitcoin بر چه اساسی پایه گذاری شده است؟

پول معمولی، بر اساس نقره یا طلا است. از لحاظ تئوری، می‌دانید که اگر یک دلار به بانک بدهید، می‌توانید به همان اندازه طلا دریافت کنید (هرچند در عمل خیلی هم درست نیست). ولی Bitcoin، بر اساس طلا نیست؛ بلکه بر اساس محاسبات است.

بیت‌کوین برنامه‌ای دارد که مردم در سرتاسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. این برنامه یک فرمول ریاضیاتی برای تولید Bitcoinها را به جریان می‌اندازد و حیات Bitcoin را تضمین می‌کند.

این نرم‌افزار سورس باز (Open Source) است، و هر کسی می‌تواند آن را بررسی کند تا مطمئن شود که نرم‌افزار درست کار می‌کند.

مشخصه‌های Bitcoin چه هستند؟

Bitcoin، چند ویژگی مهم دارد که باعث جدا شدن آن از ارزهای مورد حمایت دولت‌ها شده است، که در پایین به آن‌ها می‌پردازیم:

بیت‌کوین غیر متمرکز است

شبکه‌ی Bitcoin را هیچ قدرت مرکزی‌ای کنترل نمی‌کند. هر ماشینی که معدن Bitcoin است و معاملات را پردازش می‌کند، بخشی از این شبکه است و این ماشین‌ها با هم کار می‌کنند. به این معنی که، در تئوری، یک قدرت مرکزی نمی‌تواند سیاست‌های پولی را سرهمبندی کند و بحران ایجاد کند یا بسادگی تصمیم بگیرد که Bitcoinهای مردم را از آن‌ها بگیرد. مثل کاری که بانک مرکزی اروپا، سال 2013 در قبرس انجام داد. اگر قسمتی از این شبکه بدلیلی آفلاین شود، پول همچنان در گردش می‌ماند.

بیت‌کوین راه اندازی آسانی دارد

بانک‌های متعارف، برای ایجاد حساب بانکی، دردسر زیادی به شما می‌دهند. افتتاح حساب‌های تجاری برای پرداخت، یکی دیگر از کارهای سختی است که با بوروکراسی‌های اداری احاطه شده است. Bitcoin را می‌توانید در عرض چند ثانیه راه‌اندازی کنید، بدون این‌که سوالی از شما پرسیده شود، یا هزینه‌ای پرداخت کنید.

بیت‌کوین ناشناس است

در بیت کوین لازم نیست مشخصات و آدرس مشخصی ارائه دهید، خیلی از متخصصان و یا خبرنگاران برای فعالیت‌های خود از بیت کوین استفاده می‌کنند.

بیت‌کوین کاملاً شفاف و واضح است

Bitcoin، جزئیاتِ یکایکِ معاملاتی که تا بحال در شبکه انجام شده است را نگه می‌دارد. این اطلاعات در یک شبکه عظیم با نام blockchain ثبت می‌شوند.

اگر از یک آدرسِ Bitcoin عمومی استفاده شده دارید، هرکسی می‌تواند تعداد Bitcoinهای ذخیره شده در آن آدرس را ببیند، فقط نمیتواند بفهمد که این آدرس متعلق به چه کسی است.

مردم می‌توانند کارهایی انجام دهند که در شبکه‌ی Bitcoin، کمی فعالیت‌هایشان را محرمانه‌تر کنند، مثل این‌که مداوم از آدرس‌های یکسانِ Bitcoin استفاده نکنند و مقدار زیادی Bitcoin را به یک آدرسِ Bitcoin انتقال ندهند.

بیت‌کوین کارمزد پایینی دارد

ممکن است بانک برای نقل و انتقالات بین‌المللی 10£ از شما بگیرد، در حالی که Bitcoin کارمزد بسیار ناچیزی دارد.

بیت‌کوین سریع است

می‌توانید پول را به هرجایی بفرستید و چند دقیقه بعد از این‌که شبکه‌ی Bitcoin، پرداخت را پردازش کرد، پول فرستاده می‌شود.

بیت‌کوین non-repudiable است

وقتی Bitcoin فرستاده شد، قابل برگشت نیست، مگر این‌که خود گیرنده آن را به شما برگرداند. در واقع پولی که در این شبکه می‌فرستید برای همیشه انتقال یافته است.

در آینده قصد داریم پست‌های بیشتری در مورد آشنایی با بیت‌کوین برایتان درج کنیم.

منابع: bitcoinwikipedia
تگ ها: متن باز / open sourceرمز نگاریاصطلاحاتbitcoin / بیت‌کوین