هوش مصنوعی به توانایی‌ای گفته می‌شود که به کامپیوترها برای کاربری بیشتر اضافه می‌شود. هر چند دانش هوش مصنوعی در ابتدای راه خود قرار گرفته است ولی پیش بینی‌ها از وقوع قریب الوقوع انقلابی در این زمینه حکایت می‌کنند.

در این مطلب با گام‌های برداشته شده برای هوش مصنوعی و انواع مختلف آن آشنا می‌شوید:

نوع اول: کاملا واکنشگر

شطرنج کاسپاروف و deep blue
ساده ترین نوع هوش مصنوعی است و برداشتی ساده و مستقیم از محیط و موقعیت دارد و بر اساس آن چه می‌بیند عمل می‌کند. این نوع هوش مصنوعی فاقد بینش نسبت به جهان اطراف است و هیچ نوع خاطره و حافظه‌ای ندارد و گذشته بر تصمیمات و عملکردش تاثیری نمی‌گذارد. این نوع هوش مصنوعی برای ساخت دستگاه‌های تخصصی در یک حوزه معین استفاده می‌شوند.

نوع دوم: حافظه محدود

هوش مصنوعی در ماشین‌های خودران و هوشمند
این نوع هوش مصنوعی یک پله بالاتر از نوع واکنشگراست و با دارا بودن حافظه، داده‌های گذشته را در تصمیم گیری فعلی خود دخیل می‌کند. حافظه و تجربه این نوع هوش مصنوعی است به اندازه‌ای است که بتواند تصمیمات صحیح تری بگیرد و اعمال مناسبی را اتخاذ کند.

نوع سوم: نظریه ذهن

نظریه ذهن و هوش مصنوعی
هوش مصنوعی در این نوع می‌تواند احساسات و افکاری که بر رفتار انسان اثر می‌گذارند را درک کند. این هوش مصنوعی می‌تواند احساسات، انگیزه‌ها و انتظارات را درک کرده و از نظر اجتماعی فعال باشد.

نوع چهارم: هوش مصنوعی خودآگاه

هوش مصنوعی خودآگاه
هوش مصنوعی خودآگاه خود دارای تصویر و تجسم است. این نوع هوش در واقعا تکامل یافته "نظریه ذهن" است و غیر از داشتن حالات روحی نسبت به خود نیز آگاهی و اطلاع دارد. در این سطح از هوش مصنوعی ماشین می‌تواند رفتار، احساسات و عکس العمل دیگران را پیش بینی کند. شاید آخرین مرحله هوش مصنوعی همین مرحله باشد که می‌تواند جهان را دگرگون کند.

لازم به ذکر است نوع سوم و چهارم تا کنون تنها در سطح نظری بوده اند و پیاده سازی نشده اند.

دستگاه‌های پیاده سازی شده با نوع اول کامپیوتر Deep Blue شطرنج باز است که توانست قهرمان شطرنج جهان کاسپاروف را شکست دهد.
برنامه AlphaGo شرکت گوگل نیز با این سطح از هوش پیاده سازی شده است.

دستگاه‌های پیاده سازی شده با نوع دوم ماشین‌های خودران و دستیارهای شخصی هستند.

از آن جا که نوع سوم و چهارم تا کنون مثال واقعی‌ای نداشته اند ولی در دنیای فیلم‌ها مثال‌هایی از آن‌ها موجود است. مثلا ربات Sonny در فیلم i robot و یا ربات‌های جنگ ستارگان از نوع سوم یا نظریه ذهن هستند.

ربات Eva در فیلم Ex Machina و ربات Synths در سریال Humans نیز از مثال‌های استفاده از هوش مصنوعی نوع چهارم و نوع خودآگاه هستند.