AMP که فاکتور مهم سئو به حساب می‌آید یک استاندارد برای پیاده سازی صفحات مناسب برای کاربران موبایل و تبلت است. با رعایت استانداردهای فریم‌ورک و چارچوب کاری AMP، می‌توانید صفحاتی را پیاده سازی کنید که بسیار سبک هستند و توسط گوگل شتاب داده می‌شوند.

AMP در سال 2016 ارائه شد و هدف آن پاسخگویی هر چه بهتر به بیش از نصف کاربران وب گرد یعنی کاربران دستگاه‌های موبایل بود.

خیلی از افرادی که با AMP آشنایی ندارند تصور می‌کنند در AMP باید صفحات خود را تبدیل به صفحات بسیار ساده‌ای بکنند که متن‌ها را نشان دهد در صورتی که اصلا اینگونه نیست و AMP یک فریم‌ورک بسیار کامل است که حجم وسیعی از قابلیت‌ها حتی در نمایش فیلم ها، تصاویر و حرکت‌ها را در خود دارد.

در AMP نمی‌توانید از کتابخانه‌های متفرقه استفاده کنید، چون گاهی همین کتابخانه‌های متفرقه باعث کندی صفحه مخصوصا در دستگاه‌های موبایل خواهد شد.

واژه AMP خلاصه شده چیست، چه معنایی دارد و چگونه متولد شد؟

AMP خلاصه عبارت Accelerated Mobile Page به معنای سرعت بخش به صفحات موبایل است. این پروژه با مشارکت شرکت‌های بزرگی نظیر شرکت‌های زیر در حال پیاده سازی است:

WordPress: توسعه دهنده سیستم مدیریت محتوای WordPress

Pinterest: شبکه اجتماعی به اشتراک گذاری فعالیت های طراحی

APPLE: کمپانی بزرگ تولید کننده محصولات کامپیوتری و موبایلی

LinkedIn: بزرگترین شبکه اجتماعی متخصصان

و شرکت‌های دیگری که در این پروژه از گوگل حمایت کرده اند.

از آن جایی که پیاده سازی چنین استانداردی به همکاری بین گوگل و شرکت‌های زیادی نیاز دارد با شروع همکاری گوگل و این شرکت‌ها فناوری AMP متولد شد و در سال 2017 هیچ سایت مهمی را بدون AMP نخواهید یافت.

چرا باید از AMP استفاده کنیم؟

کاربران اینترنت حوصله زیادی برای صبر کردن ندارند و توقع دارند سایت شما در دو الی سه ثانیه لود شود، در صورتی که این قضیه برای 99 در صد سایت‌ها ممکن نیست.

دلایل کند بودن صفحات اینترنت زیاد است و کمتر برنامه نویسی می‌تواند سایتی با حجم بالای تصاویر و بخش‌ها را با سرعتی زیر سه ثانیه به شما تحویل دهد.

قطعا گوگل بدلیل داشتن آنالیزرهای خود در اکثر سایت‌های اینترنت و اطلاع از نتایج جستجوی کاربران و عکس العمل آن‌ها و همچنین کشف ایرادات و اشکالات در سایت‌های اینترنتی می‌تواند بهترین استاندارد را در این زمینه به کاربران ارائه دهد.

چه سایت‌هایی از AMP استفاده کرده اند؟

خیلی جالبه که این فناوری بسیار سریع توسط بزرگترین سایت‌های خبری و فناوری مورد بهره برداری قرار گرفت و بزرگترین سایت‌های دنیا از قبیل BBC و CNN و Washington Post استفاده از آن را شروع کردند.

صفحات AMP خبرگذاری Washington Post:

خبرگذاری واشنگتن پشت

خبرگذاری BBC:

صفحه amp سایت bbc

سایت CNN:

سایت cnn

در هیتوس AMP رو چگونه آموزش می‌بینیم؟

در این دوره قصد داریم به صورت مرحله به مرحله به شما بیاموزیم چگونه صفحات سایت خود را به AMP مجهز کرده و سئوی سایت خود را بهبود ببخشید. برنامه نویسی صفحات برای AMP بدلیل نو ظهور بودن محتوای زیادی در اینترنت ندارند و امیدوارم بتونیم در این زمینه مطالب مفیدی به شما ارائه بدیم.

با هیتوس همراه باشید.

منابع: صفحه رسمی AMPصفحه GitHub پروژه AMP