در این مطلب قصد داریم Ruby On Rails را با Node.js مقایسه کنیم.

Node.js مشهور، برای برنامه‌های سمت سرور و شبکه‌ای استفاده می‌شود، سورس‌باز است، در همه‌ی پلت‌فرم‌ها قابل‌اجراست و یک محیطِ run-time است. توسعه دهندگان و متخصصین در چند سال اخیر اقبال فراوانی از Node.js کرده اند و این سرویس با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت بسیار محبوب شده است.

آشنایی با Nodejs

در مقابل، Ruby on Rails، یک فریم‌ورک برای تولید برنامه‌های تحت وب است. این فریم‌ورکِ MVC ساختار‌هایی برای وب‌سرویس ها، صفحات و برنامه‌های تحت وب ارائه می‌دهد.

آشنایی با مفهوم فریم‌ورک ها

اصولا نمی‌توان Node.Js و Ruby On rails را مقایسه کرد!

Node.js یک فریم‌ورک و یا یک زبان برنامه نویسی نیست. همان‌طور که پیش‌تر هم ذکر کردیم، Nodejs یک پلتفرم بر مبنای موتور جاوا اسکریپت کروم برای تولید برنامه‌های Runtime است.

به عبارت ساده‌تر Nodejs نوشتن برنامه‌های سمت سرور را با جاوا اسکریپت، ساده‌تر می‌کند.

Rails، برخلافِ Node، یک فریم‌ورکِ کامل برای برنامه نویسی نرم افزار‌های تحت وب به زبان Ruby است.

مقایسه سرعتِ توسعه نرم افزار با Ruby On Rails یا NodeJs

در زمینه‌ی سرعت توسعه، Ruby on Rails موفق‌تر است. یک برنامه‌ی CRUD با migrationهایِ پایگاه داده، می‌تواند با استفاده از تنها چند دستورِ نوشته شده در خط فرمان(command line) که از generatorها استفاده می‌کند، طراحی شده و توسعه یابد. به هر حال یک توسعه‌دهنده‌ی Node.js که یک برنامه‌ی وب را ایجاد می‌کند، باید ماژول‌ها را پیدا کرده و آن‌ها را include کند. از آن‌جایی‌که در این روش، نیاز به یافتن و دانلود کردن ماژول هاست فرایندی زمان بر است.

منحنی یادگیری

یادگیری Rails سخت نیست، به این دلیل که آموزش‌ها و دوره‌های بی‌شماری وجود دارد. در طول دوره‌های یادگیری، مهم است که با مفاهیمی مثل آرایه‌ها، کلاس‌ها، اشیاء، متغیرها، مدل‌ها و متدهای سطحِ Ruby آشنایی داشته باشین. منحنی یادگیریِ Node.js نسبت به Ruby on Ralis خیلی کوتاه‌تر است. چیزی که Node را متفاوت می‌کند این است که، فقط توسعه‌دهنده‌هایی که با C و جاوا آشنایی دارند از آن استفاده نمی‌کنند بلکه توسعه‌دهنده‌هایِ front-end هم می‌توانند به آسانی از آن استفاده کنند.

ماژول‌ها و پیش نیازهای Ruby on Rails و NodeJs

با این‌که Node با NPM بهترین شروع را دارد، ولی این Ruby on Rails است که بهترین منابع را برای ابزارها و کتابخانه‌ها دارد. ابزارهایِ متنوع Ruby نشان دهنده‌ی محبوبیت نسبیِ Ruby on Rails است. همان‌طور که گفته شد، بسیاری از ماژول‌هایی که باید در Node.js استفاده شوند، بصورت پیش‌فرض در Rails وجود دارند.

نتیجه‌گیری

Node.Js و Ruby On Rails به این دلیل که از یک جنس نیستند نمی‌توان آن‌ها را با هم مقایسه کرد. سعی کنید از هر کدام در جای مناسب خود استفاده کنید.

تگ ها: مقایسه