یک زبان برنامه‌نویسی سمت سرور مثلِ PHP (پیش‌پردازنده‌ی ابرمتن) این‌ روز‌ها، در جهت پاسخ‌گویی به تقاضا‌های توسعه‌دهندگان، بسیار رشد کرده است.

PHP برای توسعه و طراحی وب‌سایت‌های داینامیک و برنامه‌های وبِ Real Time بسیار قدرتمند عمل می‌کند. به غیر از این، این زبان اسکریپت‌نویسی که یادگیری آن آسان است، مقرون به صرفه هم هست. فریم‌ورک‌های زیادی برای PHP وجود دارند که به شیوه‌های مختلفی به توسعه‌دهنده‌ها کمک می‌کنند. در ادامه قصد داریم به فواید فریم‌ورک‌ها و مقایسه بین دو فریم‌ورک قدرتمند Laravel و Cakephp بپردازیم.

فریم‌ورک‌هایِ PHP

چرا از فریم‌ورک استفاده می‌کنیم؟ فریم‌ورک‌ها مزایای زیادی دارند. از مزایای فریم‌ورک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کتاب‌خانه‌ها و helperهای زیادی ارائه می‌دهند.
  • تغییر پایگاه‌های داده، تست واحد، تولید فرم، و بروز رسانی را آسان می‌کنند.
  • امنیت، Caching، پروفایلینگ، بنچ کارکتینگ را قدرت می‌بخشند.
  • جامعه‌های فعال و گسترده‌ای دارند که نواقص را به سرعت کشف و برطرف می‌کنند.

همچنین فریم‌ورک‌هایِ PHP که از الگویِ MVC پیروی می‌کنند، عملکردها و کارایی‌های اضافه‌تری را هم ارائه می‌دهند.

فریم‌ورک‌ها مزایا بسیاری به توسعه دهندگان می‌دهند و امروزه این‌که کدام فریم‌ورک بهتر است، سوال خیلی‌هاست.

با وجود گستردگی فریم‌ورک‌های مختص در زمینه PHP در این مطلب قصد داریم مقایسه‌ای بین دو فریم‌ورک محبوب Laravel و CakePHP ارائه دهیم:

بهترین فریم‌ورک: Laravel یا CakePHP

اگر از توسعه‌دهنده‌هایِ PHP راجع به این‌که کدام‌یک از این فریم‌ورک‌ها بهتر هستند سوال کنید، پاسخ‌های متفاوتی خواهید شنید. چون انتخاب فریم‌ورک بستگی به خود فرد و نیازهای توسعه‌دهنده‌ی وب دارد. اگر بخواهیم طبق رتبه‌بندی بگوییم، Laravel مطلوب‌تر است. با این‌حال، CakePHP هم ویژگی‌های منحصر به فرد خودش را دارد که آن را تبدیل به یک فریم‌ورک فوق‌العاده کرده است. در ادامه هر دو فریم‌ورک را بررسی می‌کنیم.

CakePHP یک ORM تعبیه شده‌ی داخلیِ فوق‌العاده دارد و ساخت کوئری‌ با این فریم‌ورک خیلی آسان‌تر و ساده‌تر است. Laravel هم مثلِ CakePHP، یک ORM خوب با روابط ساده دارد.

در مقایسه با Laravel می‌توان گفت CakePHP پلاگین‌های قوی‌تری دارد که با استفاده از آن‌ها، قابلیت‌ استفاده‌ی مجدد از کد بسیار آسان‌تر شده و شاخه‌های برنامه تمیز و مرتب می‌ماند. همچنین وراثتِ کلاس‌هایِ CakePHP بسیار قابل درک هستند.

دلیل اصلی این‌که Laravel بهترین فریم‌ورک است و یک سر و گردن بالاتر از دیگر فریم‌ورک‌ها است، این است که این فریم‌ورک قابلیت پیکربندی و تنظیم خیلی خوبی دارد و یک موتورِ template تعبیه شده‌ی داخلیِ سریع و قابل گسترش دارد، که برای توسعه‌دهنده‌هایِ Laravel، اضافه کردن قابلیت‌ها  را بدون نیاز به تغییر قسمت اصلی (core)، آسان‌تر می‌کند.

توسعه‌دهندگانی که از CakePHP استفاده می‌کنند، پشتیبانی بهتری ارائه می‌دهند. چون این فریم‌ورک نسبت به فریم‌ورکِ Laravel عمر بیش‌تری دارد، بنابراین بدیهی است که این فریم‌ورک جامعه‌ی گسترده‌ای داشته باشد که به هم‌دیگر در یافتن پاسخ‌ها و راه‌حل‌های سوال‌هایشان کمک می‌کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند سوال‌هایشان را در وب‌سایتِ CakePHP ثبت کنند.

مهم‌ترین مزیت CakePHP که این فریم‌ورک را برتر نشان می‌دهد، قابلیت‌انعطاف‌پذیری و مسیریابیِ قوی آن است. این فریم‌ورک به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا به آسانی در برنامه‌های خود به لینک‌ها دست‌پیدا کنند. در CakePHP می‌توان ساختارِ URL را در یک مکان تنظیم کرد و همیشه به آن مکان مراجعه کرد. این ویژگی باعث صرفه‌جویی زیادی در زمان می‌شود.

در زمینه‌ی سهولت استفاده، Laravel موفق‌تر عمل می‌کند. یکی از مهم ترین دلایل سهولت استفاده از Laravel نرم افزار خط فرمان Artisan است که برای توسعه نرم افزار ابزارهای مناسبی ارائه می‌دهد.

صفحه‌بندی در Laravel آسان‌تر است و دلیل آن هوشمندی URL‌های این فریم‌ورک است. در Laravel متدهای بسیاری برای صفحه بندی وجود دارند مانند: currentpage - lastpage - perpage - url و total.

در حالی‌که CakePHP بیشتر به ساخت وبلاگ شهرت دارد ولی Laravel مناسب پروژه‌های بزرگ و نیازمند پشتیبانی مستمر است.

تگ ها: لاراول / Laravelمقایسه