ربات تلگرام ابزاری است اهداف تجاری، خدماتی، امنیتی، تفریحی و آموزشی. در این سلسله آموزش علاوه بر آشنایی با ربات تلگرام یاد می‌گیریم چگونه با زبان قدرتمند php یک ربات هوشمند تلگرام راه اندازی کنیم.

تفاوتی ندارد از چه زبان برنامه نویسی‌ای استفاده می‌کنید، اگر این آموزش را تا آخر دنبال کنید می‌توانید با هر زبان برنامه نویسی یک ربات هوشمند برای تلگرام خود بسازید.

تلگرام برای کمک به برنامه نویسان یک API جامع و کاربردی آماده کرده است که به برنامه نویسان امکان توسعه نرم افزارهای مفید برای تلگرام را می‌دهد.

برنامه نویسی ربات تلگرام بدون نیاز به https

ربات‌ها در ظاهر مانند تماس‌های ساده در تلگرام لیست می‌شوند ولی در باطن تفاوت‌های اساسی با تماس‌های متداول تلگرامی دارند. طبیعتا ربات‌های تلگرام بر عکس تماس‌های تلگرام آخرین زمان آنلاین شدن را نشان نمی‌دهند و در نهایت اسم خود واژه bot را شامل می‌شوند.

همیشه مد نظر داشته باشید که ربات‌ها تنها با کسانی ارتباط برقرار می‌کنند که به آن‌ها اجازه فعالیت داده باشند.

معرفی چند ربات تلگرام

قرآن: این ربات قرآنی بسیار جالب و قدرتمند است. این ربات امکان دریافت یک آیه به صورت تصادفی به همراه ترجمه و صوت را دارد. همچنین می‌توانید آیه‌ای را برای آن مشخص کنید و ترجمه و صوت آن را دریافت کنید.

نهج البلاغه: ربات مذهبی نهج البلاغه

ربات توکان: ربات دریافت نرخ ارز، اطلاعات ورزشی، اوقات شرعی، جستجو در وب و...

ربات عماد خان: ربات سرگرمی با قابلیت‌های فراوان

واژه یاب: ربات ترجمه لغات انگلیسی به فارسی، جستجوی واژه نامه‌های فارسی به فارسی

اینستاگیر: ربات دانلود تصاویر اینستاگرام

اطلاعات 118 در تلگرام: ربات اطلاعات 118 به تفکیک شهرها

ربات‌های فوق ربات‌هایی هستند که امکانات مجانی و کاربردی در اختیار کاربران می‌گذارند. برای اهداف تجاری می‌توان ربات‌های پولی هم تولید و از این طریق کسب درامد کرد.

Bot Fahter (بابا بات)

بابا بات، botfather

این ربات توسط شرکت تلگرام ایجاد شده است و برای ایجاد ربات‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای دستیابی به این ربات از این لینک استفاده کنید.

BotFather یک ربات رسمی است. همیشه در هنگام استفاده از ربات‌های رسمی تلگرام توجه کنید که یک آیکون آبی رنگ هشت گوش در کنار نام آن وجود داشته باشد.

اگر بر روی کلید start کلیک کنید می‌توانید لیست کامندهای لازم برای مدیریت ربات را مشاهده کنید. اولین کامند، /newbot است که با استفاده از آن می‌توان ربات تلگرام جدید را ایجاد کرد.

ابتدا روی /newbot کلیک کرده، سپس نام ربات خود را وارد کرده، در مرحله بعدی یک یوزرنیم که به واژه bot ختم می‌شود را وارد می‌کنیم. اگر نام کاربری تکراری نباشد این نام پذیرفته شده و مراحل با موفقیت به پایان می‌یابد. البته توجه کنید در پیام تبریک موفقیت ثبت بات غیر از آدرس دسترسی به ربات یک token برای دسترسی به ربات نیز به کاربر نمایش داده می‌شود که باید آن را برای برنامه نویسی‌های بعدی ذخیره کرد.

آشنایی با کامندهای مطرح BotFather

/token: با استفاده از این دستور token ربات شما نمایش داده می‌شود.

/revoke: با این دستور token قبلی شما از بین رفته و یک token جدید برایتان ساخته می‌شود.

/setname: این دستور را وقتی وارد کنید لیستی از ربات‌های ایجاد شده توسط خودتان را می‌بینید که روی هر کدام کلیک کنید می‌توانید نام ربات خود را تغییر دهید.

/setdescription: با این دستور می‌توانید توضیحاتی به ربات خود اضافه کنید که هنگام اضافه کردن ربات به کاربر نمایش داده می‌شود. این توضیحات می‌توانند حداکثر 512 کاراکتر باشند.

/setabouttext: این دستور توضیحات ربات را در صفحه پروفایل دریافت می‌کند. این توضیحات نباید بیشتر از 120 کاراکتر باشند.

/setuserpic: برای اضافه کردن عکس به ربات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

/setcommands: برای تعریف کامندهای مخصوص ربات از این دستور استفاده می‌کنیم. طبق توضیحات داده شده در خود تلگرام باید کامند را به شکل زیر تعیین کنیم:

command – description

مثال:

aboutus – آشنایی با ما

برای مشاهده تغییرات در بات تلگرام خود Clear history کنید.

پس از اجرای بات خود کامند aboutus را مشاهده می‌کنید که کار خاصی انجام نمی‌دهد و در بخش‌های بعدی و مباحث برنامه نویسی برای ربات تلگرام باید با این مبحث آشنا شوید.

تگ ها: messenger / پیام رسانربات تلگرام / Telegram Botتلگرام