python یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، شیء‌گرا و پویاست، که در ادامه قصد داریم در مطلبی کوتاه شما را با این زبان قدرتمند آشنا کنیم.

این زبان سطح بالا و ساختار یافته، برای توسعه و طراحی سریع برنامه و همچنین اسکریپت‌نویسی برای اتصال کامپوننت‌ها با هم، بسیار جذاب است.

به عبارت ساده‌تر python یک زبان برنامه نویسی دستوری با نحوی آسان است که تأکید زیادی بر خوانایی دارد. به این ترتیب هزینه‌ی نگهداری برنامه را هم پایین می‌آورد.

Python با پشتیبانی از ماژول‌ها و پکیج‌ها و ماژولاریتی بودن امکان مناسبی برای استفاده مجدد از کد‌ها را فراهم کرده است.

مفسرِ Python و کتابخانه‌‌های استاندارد این زبان برای تمام پلت فرم‌ها و به صورت سورس کد و باینری به صورت مجانی در دسترس عموم قرار دارند.

اغلب، برنامه‌نویس‌ها بخاطر قابلیت افزایش بهره‌وری که python فراهم می‌کند، به آن علاقمند می‌شوند.

از آن‌جایی که در Python عملیات تلفیقی صورت نمی‌پذیرد، چرخه‌ی ویرایش و تست و خطایابی، فوق‌العاده سریع انجام می‌پذیرد.

خطایابی برنامه‌هایِ python راحت است و یک باگ یا ورودیِ نامناسب هیچوقت یک خطای سگمنتی (segmentation) ایجاد نمی‌کند. در عوض وقتی مفسر، خطا را پیدا کند، یک استثنا (exception) ایجاد می‌کند. اگر برنامه، استثنا (exception) را catch نکند، مفسر یک stack trace چاپ می‌کند.

یک دیباگرِ سطح سورس، به inspection ِ متغیرهای محلی و سراسری امکانِ ارزیابی عبارات دلخواه، تنظیمِ breakpointها، خطایابی کد بصورت خط به خط و ... را می‌دهد.

خود دیباگر با python نوشته شده و با قدرت درونیِ python تست شده است.

از طرف دیگر اغلب سریع‌ترین راه برای خطایابی برنامه، اضافه کردن تعدادی عبارتِ prtint به سورس است. چرخه‌ی سریعِ ویرایش و تست و خطایابی، این روش ساده را بسیار موثر جلوه داده است.