کانال رسمی داعش در تلگرام موفق شد کمتر از یک هفته تعداد دنبال کنندگان خود را به 9000 نفر برساند. در کانال تلگرام داعش صدها تصویر و فیلم پیرامون جنایات داعش منتشر شده است.

در ادامه با هیتوس همراه باشید.

این گروه برای جذب پیروان در رسانه‌های اجتماعی گوناگونی حضور یافته و به تبلیغات خود می‌پردازد. از آنجایی که صاحبان رسانه‌های اجتماعی اکانت این گروه را در شبکه خود حذف می‌کنند این گروه تروریستی همیشه در حال تغییر شبکه اجتماعی خود هستند.

تلگرام اخیرا با بروزرسانی خود قابلیت ساخت کانال عمومی را به افراد داده است که برخی از این کانال‌های عمومی فعالیت‌های نا مناسبی را دنبال می‌کنند. کانال داعش در 7 اکتبر ایجاد شد که در ابتدا 4000 دنبال کننده داشته و سپس به 9000 نفر رسیده است، با توجه به زیاد بودن کانال‌های تلگرام جذب این تعداد دنبال کننده واقعا قابل تامل بوده است.

دنبال کردن تروریست‌ها با کمک تلگرام

مایکل اسمیت یکی از مشاوران کنگره امریکا و بنیان گذار شرکت امنیت ملی کرونوس در مصاحبه‌ای با سایت IBTimes انگلستان بیان کرد که روند انتقال تروریست‌ها به شبکه‌های دیگری مانند تلگرام با مدیریت مدیرعامل FBI جیمز کامی شتاب بیشتری می‌گیرد.

اسمیت بیان کرد:

با گسترش استفاده تروریست‌ها از تلگرام به خصوص در شش ماه گذشته FBI قصد دارد با دنبال کردن عقائد و فعالیت‌های عمومی آن‌ها به نتایج مورد نظر خود برسد.

او افزود:

رئیس FBI معتقد است با محدود کردن تروریست‌ها به تلگرام بهتر می‌توان آن‌ها را تحت تعقیب گرفت. این کار خیلی راحت‌تر از زیر نظر گرفتن کاربران تویتر است.

اسمیت می‌افزاید:

داعش تنها گروه تروریستی تلگرام بوده که از طریق این شبکه به جذب حامی و اعضا در مقیاس جهانی میپردازد. پیش‌تر القاعده نیز در تویتر به تبلیغ خود و جذب روزنامه نگاران غربی پرداخته بود.

حفظ حریم خصوصی به هر قیمت

تلگرام تاکنون در مورد عضویت داعش در سرویس خود پاسخی به IBTimes نداده است و به صراحت گفته است:

ما صرف نظر از اینکه چه خدماتی ارائه می‌دهیم به حریم خصوصی کاربران خود بسیار احترام می‌گذاریم.

Pavel Durov در مصاحبه‌ای با سایت تک کرانچ می‌گوید:

من فکر می‌کنم حفظ حریم خصوصی در هر سطحی وظیفه مسلم ما است و ما در این زمینه بسیار کوشا هستیم. در مجموع داعش از هر راهی برای برقراری ارتباط استفاده خواهد کرد. آن‌ها زمانی که مشاهده کنند شبکه‌ای امن نیست به شبکه دیگری می‌روند. من فکر نمی‌کنم ما کار اشتباهی می‌کنیم و اصلا احساس گناه نمی‌کنیم. ما وظیفه خود را برای حفظ حریم خصوصی کاربران به درستی انجام می‌دهیم.

البته در پی انفجارهای فرانسه گفته می‌شود تلگرام کانال‌های داعش را حذف کرده است، و از کاربران خواسته است که گروه‌هایی را که می‌شناسند معرفی کنند.