با بالاتر رفتن کیفیت سیستم‌های مجازی متاسفانه برخی از شرکت‌های خدمات سرور، به جای دادن سرور حقیقی و فیزیکی به مشتریان خود VPS‌ها را قالب می‌کنند.

مجازی سازی

از آن جا که منابع VPS اشتراکی هستند بنابراین شرکت ارائه دهنده به ظاهر سرور با هزینه بسیار کم به مشتریان خود خدمات تقلبی ارائه می‌دهد.

مشاهده مشخصات سخت افزاری

کرنل و هسته سیستم عامل: برخی از روش‌های مجازی سازی مانند openvz و یا Xen با سیستم عامل‌های خاص به خود کار می‌کنند. برای اطلاع از سیستم عامل از دستور uname و uname -r استفاده کنید. سیستم عامل‌هایی که برای openvz آماده شده اند در نام کرنل عبارت stab و سیستم عامل‌هایی که در برای Xen آماده شده باشند بدنبال نام هسته سیستم عامل عباراتی مانند xen و یا Domu دارند.

پردازنده و معماری‌های مورد استفاده: در برخی مجازی سازی‌ها از نام پردازنده می‌توان فهمید که این پردازنده در حال اجرای یک سیستم مجازی است. در برخی مجازی سازی‌ها معماری پردازنده و یا دیگر مشخصات مربوط به پردازنده مشخص می‌کنند که با یک سیستم مجازی روبرو هستیم. با استفاده از دستوراتی مانند lscpu و یا more /proc/cpuinfo می توانید به پردازنده و ساختار آن پی ببرید. یک نمونه از اجرای دستور lscpu را در پایین می‌بینید:

Architecture:          x86_64
CPU op-mode(s):        32-bit, 64-bit
Byte Order:            Little Endian
CPU(s):                2
On-line CPU(s) list:   0,1
Thread(s) per core:    1
Core(s) per socket:    1
Socket(s):             2
NUMA node(s):          1
Vendor ID:             GenuineIntel
CPU family:            6
Model:                 94
Model name:            Intel(R) Core(TM) i7-6700HQ CPU @ 2.60GHz
Stepping:              3
CPU MHz:               2592.004
BogoMIPS:              5184.00
Hypervisor vendor:     VMware
Virtualization type:   full
L1d cache:             32K
L1i cache:             32K
L2 cache:              256K
L3 cache:              6144K
NUMA node0 CPU(s):     0,1
Flags:                 fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts mmx fxsr sse sse2 ss syscall nx pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts nopl xtopology tsc_reliable nonstop_tsc aperfmperf pni pclmulqdq ssse3 fma cx16 pcid sse4_1 sse4_2 x2apic movbe popcnt aes xsave avx f16c rdrand hypervisor lahf_lm 3dnowprefetch ida arat epb pln pts dtherm hwp hwp_notify hwp_act_window hwp_epp fsgsbase smep xsavec xgetbv1

در خط 17 نام مجازی ساز VMware را می‌بینید.

البته بررسی اطلاعات چاپ شده توسط دستور /proc/self/status نیز می‌تواند مفید باشد.

کارت شبکه: از دستور ifconfig استفاده کنید و نام کارت شبکه خود را استخراج کنید. نام کارت شبکه خود را در اینترنت جستجو کرده و از مجازی و یا حقیقی بودن آن اطمینان حاصل کنید. نام‌هایی مانند venet0 و یا venet2 و یا veth02 و vmnet به صورت مشخص کارت شبکه مجازی هستند.

البته یک راه دیگر نیز جستجوی OUI آدرس Mac کارت شبکه است. مک آدرس‌ها از رشته‌های 6 جفتی تشکیل شده اند که سه جفت اول آن‌ها متعلق به شناسایی شرکت سازنده و یا استفاده کننده از Mac آدرس می‌باشد که به آن اصطلاحات OUI و یا Organizationally Unique Identifier می‌گویند. با استخراج Mac کارت شبکه و جستجوی آن در سامانه wireshark به آدرس می توانید شرکت استفاده کننده از آن مک آدرس را پیدا کنید.

لایسنس نرم افزارها: برخی نرم افزارها لایسنس متفاوتی به سرورهای مجازی و یا حقیقی می‌دهند. مثلا نرم افزار Cpannel در نسخه‌های نصب شده روی سرورهای مجازی در قسمت لوگو عبارت "VPS optimized" را نمایش می‌دهد.

یافتن پوشه‌ها و یافایل‌های ویژه: در سرور خود اگر مسیرهای زیر را بیابید به این معناست که با یک سیستم مجازی روبرو هستید:

cat /proc/user_beancounters //You are on an OpenVZ VPS
cat /proc/vz //You are on an OpenVZ VPS
cat /proc/vz/veinfo //You are on an OpenVZ VPS
cat /proc/sys/xen //You are on an Xen VPS
cat /sys/bus/xen //You are on an Xen VPS
cat /proc/xen //You are on an Xen VPS

استفاده از اسکریپت ها: اسکریپت‌هایی وجود دارند که کار جستجو در سیستم را به منظور یافتن نوع سیستم انجام می‌دهند، که با جستجو در اینترنت می‌توانید مواردی از این دست را بیابید.

بهترین راه کار برای اطمینان از اختصاصی بودن سرور

دیتاسنتر‌های خوب و حساس

بسیاری از مطالب گفته شده در بالا قابل ویرایش هستند و متخصصین می‌توانند آن‌ها را ویرایش کنند، بنابر این همیشه بهترین راه، کار کردن با شرکت‌های معتبر و شناخته شده است، چون این شرکت‌ها غیر از قالب نکردن VPS به جای سرور حقیقی! به شما خدمات حرفه‌ای ارائه می‌دهند و در زمان مشکلات حاد و حساس شما را از چالش‌ها خارج می‌کنند.

تگ ها: linux / لینوکس