قسمت های دیگر این مطلب:

در این مطلب ابتدا به تعریف اصطلاحات مهم در زمینه برنامه نویسی اندروید پرداخته و در ادامه سیستم خود را برای توسعه برنامه‌های اندروید آماده کرده و نخستین پروژه خود را ایجاد می‌کنیم.

SDK چیست؟

SDK یا Software Development Kit مجموعه‌ای ابزار که سازنده یک سیستم برای راحتی کار برنامه نویسان ارائه می‌دهد. شرکت گوگل به عنوان توسعه دهنده اندروید دائما در حال ارائه SDK‌های بروز برای این سیستم عامل است.

محیط توسعه و یا IDE

محیط‌های توسعه فرایند توسعه نرم افزار را تسهیل می‌بخشند. برخی از زبان‌های برنامه نویسی چندین محیط توسعه قدرتمند دارند ولی برخی دیگر از زبان‌ها تنها یک یا دو محیط توسعه قابل اعتماد دارند.

پر طرفدارین محیط‌های توسعه اندروید Android Studio و Eclipse هستند. تا چند ماه قبل توسعه دهندگان حرفه‌ای تمایلی به استفاده از Android Studio نداشتند و تنها از Eclipse استفاده می‌کردند. البته با بروز رسانی‌های اخیر Android Studio اکثر Eclipse کارها به سمت این محیط توسعه کوچ کردند.

این مطلب را از دست ندهید: مقایسه Eclipse و Android Studio

آموزش‌های برنامه نویسی اندروید هیتوس با محیط توسعه Android Studio ارائه می‌شوند و دلیل این مساله مزیت‌های فراوان این محیط توسعه نسبت به سایر محیط‌های توسعه نظیر Eclipse است.

مزیت‌های Android Studio نسبت به Eclipse:

  • محیط توسعه Android Studio بر اساس intellij idea بهترین محیط توسعه Java موجود در بازار پیاده سازی شده است.
  • در محیط Andriod Studio بررسی منابع مصرفی رم و پردازنده بسیار کامل می‌باشد.
  • سیستم بیلد پروژه این محیط توسعه Gradle است که بازدهی بالایی دارد.
  • طراحی رابط کاربری در Android Studio بهتر شده است و حتی برای ساعت‌ها نیز می‌توانید به راحتی رابط کاربری طراحی کنید.
  • در Android Studio خطایابی و رفع خطاها راحت تر انجام می‌شود.

البته اگر دستگاه شما مشخصات سخت افزاری پایینی دارد Android Studio بازدهی خوبی به شما ارائه نمی‌دهد چون این محیط توسعه نیازمند مشخصات سخت افزاری بالاتری نسبت به Eclipse است.

زبان برنامه نویسی و برنامه‌های Cross Platform

زبان برنامه نویسی پیش فرض اندروید، Java است. البته ابزارهایی وجود دارند که با آن‌ها بتوانید در زبان‌های دیگر برنامه بنویسید.

مثلا با استفاده از PhoneGap و یا QT و Xamarin می‌توان با زبان‌های دیگر و حتی HTML و CSS و JavaScript برای اندروید برنامه نوشت. نکته جالب این جاست که برنامه‌های نوشته شده با این زبان‌ها حتی در سیستم عامل IOS نیز قابل نصب هستند ولی تفاوت کیفیت برنامه‌های نوشته شده با Java و این محیط‌های توسعه بسیار متفاوت است، و حتی کاربران آماتور نیز با برنامه‌های نوشته شده به این روش‌ها ارتباط خوبی بر قرار نمی‌کنند.

پیش نیازهای نصب Android Studio

همانطور که در بالا اشاره شد، برنامه‌های نوشته شده برای اندروید در اصل با زبان برنامه نویسی Java پیاده می‌شوند بنابراین پیش نیاز نصب Android Studio نصب JDK یا Java Development Kit است. توجه داشته باشید که اکیدا توصیه می‌شود از نسخه 64 بیتی Android Studio و JDK استفاده کنید. اگر به هر دلیلی سیستم عامل شما 32 بیتی است android studio و jdk شما هر دو باید 32 بیتی باشند.

پیش نیاز دیگری که Android Studio به آن نیاز دارد فعال بودن قابلیت مجازی سازی سیستم است تا بتوانید با کمک آن یک سیستم عامل مجازی اندروید در سیستم خود اجرا کرده و نرم افزارهای نوشته شده خود را در آن تست کنید. برای فعال سازی و یا اطلاع از فعال بودن این قابلیت در سیستم عامل خود از این لینک استفاده کنید.

نرم افزار Android Studio نرم افزار سنگینی است و بدلیل همین سنگین بودن خیلی‌ها هنوز ترجیح می‌دهند با Eclipse کار کنند. پیش نیازهای سخت افزاری این محیط توسعه از نظر گوگل عبارتند از:

  • ویندوز 7 به بالا (ترجیحا 64 بیتی)
  • حداقل 3 گیگ رم ولی به صورت پیشنهادی 8 گیگ (از این بین یک گیگ را به مجازی ساز اندروید اختصاص دهید)
  • 4 گیگ فضای هارد برای محیط توسعه، SDK و مجازی ساز اندروید
  • برای مجازی ساز قدرتمند: سیستم عامل 64 بیتی و پردازنده Intel با قابلیت مجازی سازی

نصب Android Studio

از آن جهت که شرکت Java و Google امکان دسترسی شما را به نرم افزارهای خود محدود کرده اند در ادامه لینک دانلود این نرم افزارها را قرار می‌دهیم:

دانلود JDK نسخه 64 بیتی

نکته: پس از نصب Java چک کنید که JAVA_HOME به درستی در Environment Variables ویندوز ست شده باشد. اگر با Environment Variables و تنظیم آن آشنا نیستید به این مطلب مراجعه کنید.

نسخه 64 بیتی Android Studio و SDK‌های مورد نیاز به علاوه تنظیمات Android Studio:

دانلود Android Studio به همراه SDK

نسخه‌ای که در بالا دانلود می‌کنید نیازمند نصب نیست و شما یک بسته کامل را دانلود می‌کنید. پس از خارج کردن بسته فوق از حالت فشرده آن را در مسیر یکی از درایو‌های خود قرار دهید. این بسته پس از خارج شدن از حالت فشرده حجم بالایی پیدا می‌کند، بنابراین در درایوی قرار گیرد که فضای خالی زیادی دارد.

پس از دانلود کردن بسته فوق می‌بینید در این بسته دو پوشه androidsdk و androidstudio قرار گرفته اند. پوشه اول حاوی فایل‌های sdk است و پوشه دوم حاوی نرم افزار android studio است.

برای تست نرم افزارهای نوشته شده در محیط اندروید استودیو یک مجازی ساز به نام AVD یا Android Virtual Device برای شما نرم افزارهایتان را اجرا می‌کند. برای بهبود کیفیت و سرعت AVD اندروید استودیو نیازمند HAXM و یا Hardware Accelerated Execution Manager هستید.

HAXM چیست؟

HAXM یک نرم افزار است که توسط شرکت INTEL برای بهبود قابلیت اجرای محیط مجازی Android ساخته شده است. نصب این نرم افزار کیفیت اجرای نرم افزار نوشته شده اندروید را در سیستم بسیار بهبود می‌بخشد. طبیعتا این نرم افزار را تنها بر روی سیستم‌هایی می‌توان نصب کرد که دارای پردازنده Intel باشند.

نکته: اگر پردازنده شما AMD می‌باشد باید از ابزارهای مجازی ساز دیگر مانند Genymotion برای مجازی سازی استفاده کنید.

توجه داشته باشید پیش نیازهای HAXM پردازنده Intel و پشتیبانی کردن از قابلیت مجازی سازی است و قابلیت مجازی سازی اینتل باید فعال باشد (برای فعال کردن قابلیت مجازی این لینک را ببینید).

نرم افزار haxm را از پوشه androidsdk و از مسیر extras -> intel -> Hardware_Accelerated_Execution_Manager بیابید. در این پوشه روی آیکون intelhaxm-android.exe کلیک کنید.

نصب haxm

در حین مراحل نصب haxm از شما میزان رم اختصاص داده شده به این ابزار در خواست می‌شود که به توصیه شرکت intel بهتر است نصف فضای رم را به این نرم افزار اختصاص دهید.

پس از تکمیل مراحل نصب haxm به پوشه androidstudio و از آن جا bin رفته، اگر دستگاه شما 64 بیتی است برنامه studio64 را اجرا کنید.

مراحل نصب اندروید استودیو

پنجره فوق را ok کرده و در صفحه باز شده next را زده و در پنجره بعدی Custom را انتخاب کرده تا به صفحه زیر برسیم:

sdk و اندروید استودیو

در این صفحه تیک Performance (intel HAXM) را بر داشته و در بخش Android SDK Location آدرس پوشه androidsdk را معین می‌کنیم.

بهترین تنظیم برای اندروید استودیو

اگر مراحل گفته شده در بالا را به درستی طی کرده باشید صفحه فوق ظاهر می‌شود. آخرین کار مهمی که باید در پیاده سازی android studio انجام دهید، تغییر تنظیمات پیش فرض با تنظیمات درج شده در فایل تنظیمات مخصوص است. فایل زیر را دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید و در پنجره فوق پس از انتخاب Configure گزینه import settings را انتخاب کرده و پس از یافتن فایل تنظیمات آن را انتخاب کنید.

دانلود تنظیمات اندروید استودیو

پس از تایید مراحل و اجرای مجدد android studio ممکن است صفحه‌ای مانند صفحه زیر ظاهر شود و از شما آدرس مسیر نصب jdk جاوا را بخواهد.

jdk و اندروید استودیو

مسیر jdk را داده و next را انتخاب کنید.

چگونه sdk را برای اندروید استودیو نصب کنیم

در صفحات بعد نیز مسیر sdk خواسته می‌شود که به آن مسیر پوشه androidsdk را بدهید.

امید است مراحل نصب را به خوبی به پایان رسانده باشید. اگر مشکلی داشتید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

تگ ها: googlewindows / ویندوزandroid / اندرویددانلودمتن باز / open sourceاصطلاحاتeclipse ideandroid studioمقایسه